Overview
The CDA EKP60BL 60cm Chimney Hood has a striking curved glass black design which is both chic and practical with LED edge lighting in three colours blue, red and green creating a welcoming ambiance. This appliance has 3 speeds with touch control and aluminium grease filters and an extraction rate of 336 m3/hr helping to eliminate bad odours from cooking.
Features We Love
-
Max extraction rate (m3/hr) 336
-
Aluminium grease filters
-
Edge lighting
-
Width 60cm
-
Warranty 2 years
Full Specification
Product
| Brand | CDA |
| Model | EKP60BL |
| Type | Wall Mounted |
| Colour | ["Black"] |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| EAN |
Key Features
| Venting Type | Ducted and Recirculating |
| Lighting Type | Multispot LED |
Performance
| Max Extraction ex Boost | 336dB |
| Noise Level | 69dB |
| Energy Rating | |
| Annual Energy Consumption | 64kWh |
| Number of Fan Speeds | 3 |
Dimensions
| Recommended Height above an Electric Hob | 650 cm |
| Recommended Height above a Gas Hob | 750 cm |
| Height | 81 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 49 cm |
Euronics
| Sold as an agent of Euronics | false |
