Rangemaster Kitchener 110cm Dual Fuel Range Cooker Stainless Steel with Chrome
Overview
The Rangemaster Kitchener 110cm Dual Fuel Range Cooker is the original range that is still one of the most popular today, with a glide-out dual circuit variable grill, a handy rack attached to the main oven door and cast iron pan supports.
Features We Love
-
Main Oven Function Fan
-
Secondary Oven Function Conventional
-
Oven Size Left 86/ Right 86 Litres
-
Connection Dual Fuel
-
Warranty 2 years
Full Specification
Product Summary
| Brand | Rangemaster |
| Model Code | KCH110DFFSS/C |
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Height | 90.0 cm |
| Width | 110.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| EAN |
Hob Details
Cavity One
| Cooking Method | Grill |
Cavity Two
| Cooking Method | Fanned oven |
Cavity Three
| Cooking Method | Fanned oven |
Cavity Four
| Cooking Method | Storage |
Fascia
| Number of Knobs |
Extra Features & Accessories
| Features | |
| Included Accessories |
