Rangemaster Encore Deluxe 110cm Dual Fuel Range Cooker Stainless Steel with Chrome
Overview
The Rangemaster Encore Deluxe 110cm Dual Fuel Range Cooker is straight lined and contemporary in design with liner handles and sturdy controls, a glide-out dual circuit variable grill, cast iron pan supports and griddle, along with a warming draw.
Features We Love
-
Main Oven Function Fan
-
Secondary Oven Function Conventional
-
Oven Size Left 73/ Right 73 Litres
-
Connection Dual Fuel
-
Warranty 2 years
Full Specification
Product Summary
| Brand | Rangemaster |
| Model Code | EDL110DFFSS/C |
| Type | |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Height | 90.0 cm |
| Width | 110.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| EAN |
Hob Details
Cavity One
| Cooking Method | Grill |
Cavity Two
| Cooking Method | Multifunction oven |
Cavity Three
| Cooking Method | Fanned oven |
Cavity Four
| Cooking Method | Proving Drawer |
Fascia
| Number of Knobs |
Extra Features & Accessories
| Features | |
| Included Accessories |
