Overview
This DBCUL57PGSS single built in oven from Bourne is designed for easy, reliable cooking. Enjoy 67L of fan-assisted cooking space and 6 shelf positions to meet all of your cooking needs. Cook intuitively with a simple, clearly labelled touch-panel control system. With this oven, you can cook any meal with ease.
Features We Love
-
67 Litres
-
Fan Oven
-
4 Cooking Functions
-
Electrical Connection 13amp plug in
Full Specification
Product
| Brand | Bourne |
| Model | DBCUL57PGSS.2 |
| Type | Built In Ovens |
| Colour | Stainless Steel |
| Oven Capacity | 67L |
| Electical Connection | Plug In |
| Fuel Supply | Electric |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
Key Features
| Cleaning Type | Enamel |
| Fan Assisted | true |
| Controls | Dial |
| Internal light | true |
| Multifunction main oven | true |
| Door Glass | Double Glazed |
Performance
| Energy Rating | A |
| Noise Level | dB |
Cooking Functions
| Functions | Defrost | True Fan | Grill | Light |
Dimensions
| Height | 59 cm |
| Width | 59.3 cm |
| Depth | 55 cm |
Installation
| Electrical Connection | Plug In |
| Total Connection Load | 2.35 |
Euronics
| Sold as an agent of Euronics | false |
