Haden HFF150W.E Freestanding Fridge Freezer
Overview
The Haden HFF150W.E Freestanding Fridge Freezer is ideal for a single person or if space is limited.
One of the smallest frost free appliances on the market, the fridge holds up to 120 litres capacity with 2 adjustable shelves and the freezer holds 53 litres of frozen food in 3 drawers.
Features We Love
-
Fridge Capacity 120 litres
-
Freezer Capacity 53 litres
-
2-Litre Bottle Rack
-
H:150cm W:47cm D:56.6cm
-
Warranty 2 years
Full Specification
Product
| Brand | Haden |
| Model | HFF150W |
| Type | Freestanding Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Frost Free | Yes |
| Litre Capacity Fridge | 120L |
| Litre Capacity Freezer | 53L |
| Litre Capacity Total | 173L |
| Split Ratio | 70/30 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
Key Features
| Shelves in Fridge | 3 |
| Drawers in Freezer | 3 |
| Internal Fridge Light | true |
| Flame Retardant Back | true |
| Doors Reversible | true |
| Adjustable Feet | true |
Performance
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 254kWh |
| Noise Level | 41dB |
Dimensions
| Height | 150 cm |
| Width | 47 cm |
| Depth | 56.6 cm |
Euronics
| Sold as an agent of Euronics | true |
