Montpellier MFF155EW Freestanding Fridge Freezer
Overview
The Montpellier MFF155EW Freestanding Fridge Freezer is a frost free appliance which means you will never need to defrost your appliance saving you time and hassle. This compact appliance is ideal for storing a small amount of food and inside the fridge there are three safety glass shelves with a full size salad/vegetable crisper, and in the freezer there are 3 transparent drawers to clearly see what is stored inside the drawer.
Features We Love
-
Fridge Capacity 146 litres
-
Freezer Capacity 75 litres
-
Frost Free
-
H:152cm W:54cm D:59.5cm
-
Warranty 2 years
Full Specification
Product
| Brand | Montpellier |
| Model | MFF155EW |
| Type | Freestanding Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Frost Free | Frost Free |
| Litre Capacity Fridge | 146L |
| Litre Capacity Freezer | 75L |
| Split Ratio | 60/40 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
Key Features
| Shelves in Fridge | 3 |
| Drawers in Freezer | 3 |
| Internal Fridge Light | true |
| Adjustable Feet | true |
Performance
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 274kWh |
| Noise Level | 42dB |
Dimensions
| Height | 152 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 59.5 cm |
Euronics
| Sold as an agent of Euronics | false |
