Rangemaster Kitchener 100cm Ceramic Range Cooker Black with Chrome
Overview
The Rangemaster Kitchener 100cm Ceramic Range Cooker is the original range that is still one of the most popular today, with a glide-out dual circuit variable grill, a handy rack attached to the main oven door and easy clean hob.
Features We Love
-
Main Oven Function Fan
-
Secondary Oven Function Conventional
-
Oven Size Left 73/ Right 82 Litres
-
Connection Hard Wired
-
Warranty 2 years
Full Specification
Product Summary
| Brand | Rangemaster |
| Model Code | KCH100ECBL/C |
| Type | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Height | 90.0 cm |
| Width | 100.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| EAN |
Hob Details
Cavity One
| Cooking Method | Grill |
Cavity Two
| Cooking Method | Fanned oven |
Cavity Three
| Cooking Method | Fanned oven |
Fascia
| Number of Knobs | |
| Style of Knob | |
| Oven/Grill Markings Location | |
| Fascia Material | |
| Fascia Colour |
Extra Features & Accessories
| Features | |
| Included Accessories |
